Cestou Mašínů – seminář s ukázkami z připravovaného filmu. 90 min.



PÁ 3. 11., 17:00, Velký sál

Téměř tři desítky let režisér Martin Vadas zaznamenával příběh odbojové skupiny bratří Mašínů, která od léta 1951 do října 1953 vedla ozbrojený odboj v komunistickém Československu. V současnosti vzniká distribuční dokument z více než dvou set hodin natočených materiálů. Vadas opakovaně absolvoval cestu, kterou před sedmdesáti lety odcházeli do americké okupační zóny v Berlíně Ctirad a Josef Mašínové, Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda. Poslední dva se za železnou oponu nedostali, komunisté je 2. května 1955 spolu s Ctiborem Novákem popravili.

V roce 2005 se putování Po stopách Mašínů zúčastnilo několik vysokoškoláků, aby z Hory Sv. Kateřiny došli až do Berlína. Spolu s Milanem Paumerem, který je po letech doprovází, potkávají statečné občany někdejšího NDR, kteří pomohli běžencům pronásledovaným 20 000 mobilizovaných Volkspolizei a dalšími tisíci vojáků Rudé armády. Za „pomoc teroristům“ lidem hrozily likvidační tresty. Proto se sousedé ve vesnicích dozvídají až koncem 90. let, kdo „banditům“ pomohl. Ukázky z dokončovaného filmu doprovází vyprávěním Martin Vadas, pořad moderuje Petr Blažek.

Martin Vadas (1953*)

Dokumentarista, producent, kameraman, režisér a pedagog. Absolvoval kameru na FAMU, stáž na pařížské Sorbonně a L’École Louis Lumière. V letech 1982–2002 působil na FAMU na katedře dokumentární tvorby, pracoval v Redakci zpravodajství Československé televize. Od roku 1990 je členem Českého filmového a televizního svazu FITES, později jeho předsedou. Ve své tvorbě se mj. zabývá otázkou vyrovnávání se se zločiny totalitních ideologií a režimů na území bývalého Československa. Výraznou dlouhodobou pozornost věnoval případům protikomunistické odbojové skupiny bratří Mašínů, zabýval se i problematikou anonymně pohřbívaných politických vězňů – snímek Těla nevydávat (2011). Pro Českou televizi vytvořil unikátní dokument o největším politickém procesu v Československu Proces H. (2009) o procesu s JUDr. Miladou Horákovou a na základě nově nalezených záznamů snímek KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský (2020).